Rozmanitá barevnost vřesů a vřesovců zpestří podzimní dny.
Vřes obecný (Calluna vulgaris) roste na rozsáhlých plochách Evropy. Částečně také zasahuje i do západní Asie, ale domovinou je Evropa.
Stálezelený, okolo padesáti centimetrů vysoký rozvětvený keřík s malými šupinatými lístky, které jsou těsně přisedlé na dřevu větviček. Původní druh vřesů kvete koncem léta růžovou barvou.
Jméno těchto keřů má původ již ve starořečtině. Calluna - kalluntron je výraz pro smetáček, proto se z větviček vřesů vyráběly smetáčky a košťata.
Vřesovec (Erica carnea)
Některé druhy vřesovců pocházejí z vysokohorských oblastí Alp, ale jeho domov je i na Moravě a v Čechách.
Vřesovce jsou nižší, širší, kompaktní a stálezelené keře, dorůstající okolo dvaceti až třiceti centimetrů. Listy jsou sytě zelené a čárkovité. Vřesům jsou hodně podobné.
Původní vřesovec (Erica carnea) kvete od prosince do jara v červenorůžové barvě z poupat vybarvených už brzy na podzim.
Barevná škála květů
U vřesů a vřesovců z původního růžového odstínu byly vyšlechtěny stovky kultivarů s květy bílými, všemi odstíny růžové, červené a fialové. Paletu barev doplňují některé odrůdy s listy v odstínech zlatožlutých.
Nároky
Vřesy a vřesovce patří k nenáročným rostlinám. Vřesy milují kyselou a propustnou půdu. Vřesovce zase dobře porostou i v běžné zahradní půdě s příměsí rašeliny. Oba druhy mají rády slunce, ale snesou i polostín - zde ovšem méně kvetou a vybarvení ztrácí sytost. Při vysazení na daném místě ponechte rostliny růst několik let. Oba dva druhy špatně snáší přesazování. Keře nesmí přeschnout nebo růst na podmáčeném místě, kde hrozí jejich odumření. Důležitá je ochrana chvojím před holomrazy.
Barevná pestrost na balkonech
Po končící sezoně letniček a balkonovek, patří vřesy a vřesovce k nádherným, podzimním a zimním barevným prvkům. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem a dobou kvetení. Své uplatnění najdou ve skalkách či na balkonech.
Vysázet můžete truhlíky či mísy. Na dno nádoby je důležité dát drenáž (vhodný je keramzit nebo štěrk), aby zemina byla propustná. Na drenáž nasypte rašelinový substrát a rozložte rostliny tak, jak se vám líbí. Také můžete vysazovat i rostliny jedné barvy, více barev nebo je kombinovat s jinými podzimními rostlinami, jako je brambořík, okrasné zelí, traviny, hebe, drátovec, břečťan či miniaturní jehličnany.
Vytvořte si podzimní pestré truhlíky na balkon či terasu
Služby