Čemeřice

Květina čarodějnic

Čemeřice (Helleborus) patří do čeledě pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Původní domovina této trvalky je především Evropa a Asie. Přirozeně na ně můžeme narazit zejména ve světlých lesích, občas ale také na loukách nebo jako podrost v hustých keřových skupinách.

Patří mezi velmi jedovaté rostliny, které byly už od antických dob hojně užívány i jako rostliny léčivé, dokonce i jako magické a čarodějnické.

Je radostí je pěstovat zejména z toho důvodu, že květy i listy čemeřice mohou naše zahrady zdobit od ledna až do konce května. Stačí, když se v polovině zimy mírně oteplí a čemeřice na nic nečekají. I v případě ochlazení se pouze zkroutí a čekají na další vlnu tepla, kdy se opět nepoškozené znovu předvádějí v plné kráse. Svůj půvab si navíc udržují ještě dlouho po odkvětu, protože neopadávají, jen postupně zezelenají a ve středu vytvářejí tobolky plodů. 

 

Květy této “čarodějky“ mají pravidelně uspořádané kališní lístky s výraznými střapatými středy pestíků. Barevnost se nese v odstínech bílé, šedorůžové, růžové, fialové až purpurově červené, dokonce také žluté a nazelenalé. Křížením vzniklo mnoho zajímavých hybridů s květy temně růžovými či panašovanými.

Pro svůj růst vyžadují v zahradách a parcích místa v polostínu až stínu. Půda by měla být humózní a vlhká. Optimální pH okolo 7. Na daném stanovišti, během několika let, vytváří větší a bohatší trsy. Velmi dobře se rozmnožují samovýsevem, ale také můžeme množit dělením, a to na jaře po odkvětu. Patří mezi nenáročné trvalky, na jaře stačí otrhat zhnědlé listy, provzdušnit půdu okolo a pohnojit kompostem. Přílišná péče jim nesvědčí.

Pří pěstování však musíme mít vždy na paměti, že čemeřice jsou poměrně silně jedovaté, rozmačkané listy mohou u některých lidí způsobit alergické projevy na pokožce, proto práce s touto rostlinou vyžaduje vyšší míru pozornosti.

Kromě běžného pěstování se čemeřice často vysazují i do větších nádob či košů, které se na podzim umísťují na terasách a balkónech. Podle druhu dosahují 30 – 60 centimetrů.

Zpestřete si zahradu touto nenáročnou trvalkou.Služby
images description
Více

Sesadby rostlin

images description
Více

Poradenství při
nákupu rostlin

images description
Více

Dárkové poukazy

images description
Více

Vazba řezaných
květin

images description
Více

Zpravodaj

images description
Více

Pravidelné workshopy
a akce

Zahradnické centrum Brabec, s.r.o.
Chrlická 875
Modřice 664 42
IČO: 292 63 484
DIČ: CZ29263484

Kontakt
+420 547 215 066
info@brabeczc.cz

Po - Pá 8.30-18.00
So - Ne 8.00-18.00

Najděte nás