Citrusy plné vitamínů

Citrusy plné vitamínů

Citrusy patří mezi rostliny, které se pěstují nejen pro funkci dekorativní, ale i pro tu lahodnější. Při správné péči mohou i Vám doma dělat radost svými plody.

Citrusy kvetou vícekrát za rok, a proto je standartní, že na dobře rostoucím a hnojeném stromečku máme současně květy, malé plůdky, zelené i zrající plody. Pokud známe odrůdu, kterou pěstujeme, víme také, jak dlouho zraje. Některé odrůdy mohou být zralé za osm měsíců od květu, jiné za rok i delší dobu.

V létě je důležité hnojit citrusy pravidelně, nejvhodnější jsou hnojiva přímo pro citrusy, které neobsahují vápník. K velmi důležitým látkám patří železo, které zabraňuje žloutnutí listů. V zimě postačí přihnojovat jednou za měsíc.

V chladném období omezujeme zálivku, stačí pouze udržovat zeminu vlhkou. V tomto období musíme být opatrní, protože mnoho vody by mohlo rostlinu dokonce zahubit. V zimě, při odpočinku, může několik listů citrusů i opadat, na jaře ovšem znovu vyraší nové. Nesmíme zapomenout, že při zimování potřebují citrusy dostatek světla.

Které citrusy rádi pěstujeme?

Kumkvát je velmi populárním zdrojem vitamínů. Drobnější oválný plod je lahodně sladkokyselý. Využijete ho nejen k přímé konzumaci, ale i jako ozdobu koktejlů. Pro své silné aroma se používá i při pečení masa.

Citroník je klasika, která nikdy neomrzí. Je vhodný pro začátečníky a není nic lepšího, než návštěvě nabídnout čaj s vlastnoručně vypěstovaným citronem.

Chinotto také stojí za zmínku. Jedná se o okrasný malý pomeranč, který se pěstuje už po staletí. Oblíbený je pro své drobné listy, zakrslejší růst a absenci trnů. Plody se konzumují kandované nebo se zpracovávají do nápojů.

Calamondin, taktéž známý jako „Zakrslý pomerančovník“, se díky své kyselé chuti používá podobně jako citrony. Plody mají oranžovou barvu, ale dužina je velmi kyselá s vysokým obsahem vitamínu C. Díky svému nižšímu vzrůstu se hodí i do menších bytů.

Pompelmo grepfruit je nádherný stromek se šťavnatými plody vhodnými k přímé konzumaci i pro další zpracování.

Pokud chceme, aby se citrusům dařilo, bohatě plodily a dobře rostly, musíme jim dopřát určité podmínky. K nejdůležitějším patří dostatek tepla, světla, vláhy, výživy a vhodný substrát.

Pokud jim pěči dopřejeme, odmění se nám nejen samotnými plody, zároveň nám i krásně ozdobí náš domov. 

 Služby
images description
Více

Sesadby rostlin

images description
Více

Poradenství při
nákupu rostlin

images description
Více

Dárkové poukazy

images description
Více

Vazba řezaných
květin

images description
Více

Zpravodaj

images description
Více

Pravidelné workshopy
a akce

Zahradnické centrum Brabec, s.r.o.
Chrlická 875
Modřice 664 42
IČO: 292 63 484
DIČ: CZ29263484

Kontakt
+420 547 215 066
info@brabeczc.cz

Po - Pá 8.30-18.00
So - Ne 8.00-18.00

Najděte nás