
Jde o nejvýznamnější a nejčastější houbovou chorobu broskvoní.
Příznakem je vznik červených a světlezelených puchýřů na listech, ty se zvětšují a dochází ke zkadeření listů. Postižené listy usychají a opadávají. Někdy dochází i k napadání výhonů a plodů. Houba přezimuje ve formě spor na větvích nebo za šupinami pupenů. Spory během rašení infikují mladé, ještě nerozvinuté listy.
Kdy, jak a čím ošetřit?
Signálem pro první ošetření broskvoní proti kadeřavosti je chvíle, kdy jehnědy na lískách začnou měnit barvu na žlutou a pomalu uvolňují pyl. Nejdůležitější je ošetření ve fází nalévání pupenů, jakmile totiž pupeny "prasknou", houba se dostane do rostliny a aplikace je neúčinná. Aplikaci je potřeba zopakovat i na počátku rašení (tj. asi 14 dní po prvním ošetření).
U nás proti kadeřavosti broskvoní můžete zakoupit přípravek "Vitální broskev" a "Champion WG". Kontaktní fungicid a baktericidní přípravek ve formě dispergovatelných granulí (WG) k ochraně proti houbovým a bakteriálním chorobám. Postřik se provádí v dávce 20g/5-10 litů vody do počátku tvorby kapek a stékání postřiku z rostlin.
Dále proti kadeřavosti broskvoní můžete na naší prodejně zakoupit přípravek "Kadeřavost STOP", který je povolený i pro ekologické zemědělce. Aplikujte v dávce 10 g do 2,5 l vody pro první ošetření a 10 g do 5 l vody pro druhé ošetření. Postřik se provádí do počátku tvorby kapek a stékání postřiku z rostlin.
Jako výbornou prevenci doporučujeme ošetřit stromy i na podzim po opadu listů. Při použití přípravku "Kadeřavost STOP" aplikace působí zároveň i proti výskytu bakteriálních a houbových korových nekróz.
Je důležité brát v potaz, že pokud už příznaky na rostlině vidíme, je pozdě a postřik je neúčinný.
Služby
