Kadeřavost broskvoní

Jde o nejvýznamnější a nejčastější houbovou chorobu broskvoní.

Příznakem je vznik červených a světlezelených puchýřů na listech, ty se zvětšují a dochází ke zkadeření listů. Postižené listy usychají a opadávají. Někdy dochází i k napadání výhonů a plodů. Houba přezimuje ve formě spor na větvích nebo za šupinami pupenů. Spory během rašení infikují mladé, ještě nerozvinuté listy. 

Kdy, jak a čím ošetřit? 

Signálem pro první ošetření broskvoní proti kadeřavosti je chvíle, kdy jehnědy na lískách začnou měnit barvu na žlutou a pomalu uvolňují pyl. Nejdůležitější je ošetření ve fází nalévání pupenů, jakmile totiž pupeny "prasknou", houba se dostane do rostliny a aplikace je neúčinná.  Aplikaci je potřeba zopakovat i na počátku rašení (tj. asi 14 dní po prvním ošetření).

U nás proti kadeřavosti broskvoní můžete zakoupit přípravek "Vitální broskev" a "Champion WG". Kontaktní fungicid a baktericidní přípravek ve formě dispergovatelných granulí (WG) k ochraně proti houbovým a bakteriálním chorobám. Postřik se provádí v dávce 20g/5-10 litů vody do počátku tvorby kapek a stékání postřiku z rostlin.

Dále proti kadeřavosti broskvoní můžete na naší prodejně zakoupit přípravek "Kadeřavost STOP", který je povolený i pro ekologické zemědělce. Aplikujte v dávce 10 g do 2,5 l vody pro první ošetření a 10 g do 5 l vody pro druhé ošetření. Postřik se provádí do počátku tvorby kapek a stékání postřiku z rostlin. 

Jako výbornou prevenci doporučujeme ošetřit stromy i na podzim po opadu listů. Při použití přípravku "Kadeřavost STOP" aplikace působí zároveň i proti výskytu bakteriálních a houbových korových nekróz. 

Je důležité brát v potaz, že pokud už příznaky na rostlině vidíme, je pozdě a postřik je neúčinný.Služby
images description
Více

Sesadby rostlin

images description
Více

Poradenství při
nákupu rostlin

images description
Více

Dárkové poukazy

images description
Více

Vazba řezaných
květin

images description
Více

Zpravodaj

images description
Více

Pravidelné workshopy
a akce

Zahradnické centrum Brabec, s.r.o.
Chrlická 875
Modřice 664 42
IČO: 292 63 484
DIČ: CZ29263484

Kontakt
+420 547 215 066
info@brabeczc.cz

Po - Pá 8.30-18.00
So - Ne 8.00-18.00

Najděte nás