Trvalky, nebo-li pereny, řadíme mezi víceleté byliny. Během svého života opakovaně kvetou a tvoří semena. Nadzemní části rostlin na podzim odumírají a na zimu přežívají ve formě kořenů nebo v obnovovacích pupenech. Před výsadbou těchto rostlin je důležitá příprava půdy, kterou upravujeme podle dané rostliny.
Velmi dobře se dají kombinovat s keři a letničkami, ale i s cibulnatými a hlíznatými trvalkami. Některé vyšši trvalky se hodí i k řezu, kdy dokáží rozjasnit interiér nebo sa dají využít i k sušení. Trvalky vysazujeme buď do skupin, nebo jednotlivě podle charakteru a vrzůstu jednotlivých druhů.
Trvalky na slunce
Těmto trvalkám se nejlépe daří na slunném stanovišti, kde bohatě kvetou. Řada z nich se poměrně dobře přizpůsobí a prosperují i v lehčím polostínu. Růst rostlin ovlivňuje, zda je půda suchá či vlhká. Řadíme sem jak suchomilné trvalky, tak rostliny živných a svěžích půd trvalkových záhonů. Mezi trvalky kvetoucí celé léto nebo velmi dlouho patří krásnoočka (Coreopsis) či třapatky (Echinacea).
Mezi další trvalky, milující slunce, patří kromě drobných rostlin také vysoké velkokvěté. Patří sem pivoňky, floxy, astry, denivky či zápleváky.
Trvalky do stínu
Tato skupina trvalek snáší nebo vyžaduje polostín či stín. Velká většina stínomilných trvalek se nepyšní obřími květy, ale často jejich zbarvení listů představuje širokou paletu pestrých, stříkaných, panašovaných a tvarovaných listů. Při dobře zvolené kombinaci dokáží trvalky vytvořit nádherné kompozice v zahradě.
Do nejtmavšího stínu můžete zvolit širokou škálu trvalek jako jsou - oměj, čechravy, bergenie, srdcovky, škornice, bohyšky, barvínky a mochničky. Také některé druhy travin jako jsou ostřice či bika.
Trvalky patří mezi nejvděčnější zahradní rostliny. Krásně Vám ozdobí zahradu a péče o ně je nenáročná.
Služby