Výsadba
Výsadba nových sazenic spadá na červenec až srpen, nejpozději do poloviny září. Případně na jaře, jakmile přestane mrznout. Jahody nesmí být vysazeny ani mělce, ani moc hluboko - srdíčko musí být v úrovni půdy.
Spon se řídí především vzrůstností odrůd. U slabě rostoucích odrůd by vzdálenost rostlin v řádku měla být 20 cm, u středně rostoucích (většina odrůd) 30 cm. Řádky od sebe 50 až 70 cm tak, aby bylo možno rostliny ošetřovat, udržovat v bezplevelném stavu, kypřit a sklízet. Sazenice pravidelně zalévejme, odplevelujme a kontrolujme. Mezi řádky můžeme mulčovat.
Půda
Sazenicím jahod nejvíce vyhovují hlinitopísčité půdy s dostatečným množstvím humusu a živin. Půdní reakce neutrální až mírně kyselá. Čisté písčité půdy rychle vysychají, těžké jílovité naopak dlouho drží ve spodní části vláhu a horní vrstva praská. Taková půda je také chladnější. V těžší půdě se jahody lépe pěstují na vyvýšených záhonech. Daří se jim téměř v každé oblasti. Méně vhodné jsou však svahy a severní strana.
Zálivka jahodníků
Jahody mají rády spíše vydatnou zálivku než časté pokropení, které jen listy zvlhčí, ale voda do půdy nepronikne. Pokud zjistíme, že listy schnou, nezalévejme během dne, ale až večer nebo brzy ráno. Suché a jinak skvrnité listy odstraňujme průběžně.
Pokud jsou v porostu jahod mravenci, svědčí to o nedostatečné a nepravidelné zálivce.
Hnojení
Do země lze před výsadbou zapravit některé z plných hnojiv, jako Cererit či NPK. Sazenice jahod nikdy nehnojme přímo po výsadbě. V příštím roce na jaře přihnojíme ledkem. Po sklizni opět plným hnojivem, lehce zapraveným do země. Podpoříme tak násadu květů a plodů. Vhodná jsou speciální hnojiva na jahody, které se aplikují formou zálivky.
Sklizeň plodů
Zralé plody denně sbírejme probírkou, a to především v ranních hodinách. Na záhoně nenechávejme nahnilé nebo jinak poškozené plody. Houbové choroby se rychle šíří a mnohdy znehodnotí celou úrodu. Jahody dlouhodobě neskladujme, ale v krátkém čase zpracujme.
Ohrana na zimu
V chladnějších oblastech je lepší sazenice jahod přikrývat speciálními kryty, případně postačí i bílá textílie. Někdy se může stát, že musíme sáhnou po chemické ochraně proti roztočíku jahodovému nebo jiným onemocněním či škůdcům (květopasu jahodovému, plísni šedé, bílé skvrnitosti listů...).
Je-li suchá a bezmrazá zima, zalévejte.
Zastavte se k nám pro certifikovanou sadbu jahod od předního českého pěstitele.
Služby